kutukutuyense'nin babyshower partisi

Babyshower partisi en sevdiğim Amerikan geleneğidir. Toplaşmayı, kaynaşmayı ve eğlenmeyi pek seven bir millet olduğumuzdan adaptasyonumuz çok hızlı oldu. Hatta artık doğum öncesi bu partiyi yapmayanı dövüyorlar J Bu güne kadar arkadaşlarıma, sevdiklerime, internetten tanıştığım pasta dostlarıma… web sitemde de göreceğiniz pek çok babyshower partisi hazırlığı yapma fırsatım oldu; pastalar, bebek şekerleri, kurabiyeler… Fakat iş benim partime gelince stres olmadım dersem yalan söylerim J Hele de 7 aylık kocaman bir karın, şiş ayaklar ve ağrıyan bir sırt ile J

 

Ben de bu işi yaptığımdan her zaman “benim babyshower partim olsa mutlaka şunu yaparım” “sonra da şunu” “aaa bunu bak mutlaka diye” gündüz düşleri gören hatta bu günü iple çeken bir tip olamama rağmen durumun hiç de kolay olmadığını bu süreçte anladım J Hele de hamile “yarım akıllılığı” ve fiziksel engeller ile duble zor J Ve o hayaller gitti yerine rengarenk ama daha sade bir konsept geldi. Bu sefer ilk defa kendim için bir şey yaptım J Uzun uzun araştırdım, internette bana çok yardımı olan şeyler buldum ve insanlardan fikirler aldım. Tüm detaylarını bu yazıda paylaşacağım. Umarım babyshower partisi hazırlığında olan arkadaşlara biraz olsun yardımım olur.

 

Ben öncelikle babyshower isminden başlayarak bu geleneği biraz lokalize etmek istedim. “Karnı burnunda partisi” duyduğum en güzel çeviriydi ve partinin tüm tasarımlarında sadece karnı burnunda partisi ifadesini kullandım. Babyshower sadece kız arkadaşların katıldığı ve kız kıza eğlence konseptinin hakim olduğu bir parti geleneği ama düşündüm ben anne oluyorsam eşim de baba oluyor, o neden eğlenmesin J Bu nedenle biz “kızlı-erkekli” bir parti yaptık ve böyle inanın çok daha eğlenceli oldu. Ağustos ayına denk geldiği için açık havada yapmaya kadar verdik, gerçi sabahında havanın azcık bozması ile yüreklerimiz ağzımıza geldi ama şans bizden yanaydı, hemen güneş açtı J Mekan olarak artık ailemizin parti bahçesi olan canım teyzemin Kurtuluş’taki bahçesini seçtik ve yaklaşık 40-45 kişinin katıldığı partimizin tüm hazırlıklarını bizler yaptık.

 

Parti renklerine karar vermek:

Bence tüm organizasyonlarda bu babyshower, nişan, düğün olabilir… en önemli başlangıç noktası renklere karar vermek ve karar verilen renklerin dışına çıkmadan tüm tasarımları bu renk tonları doğrultusunda hazırlamak. Böylelikle herşey uyum içerisinde ve birbirini tamamlayan şekilde görünür. Özellikle erkek bebek bekleyen anne adayları eminim mavi görmekten bıkmıştır. Ben de onlardan biri oldum maviye hayran bir insan olarak. Bu nedenle oğlum oluyor diye sadece maviden oluşan bir parti organize etmek hiç istemedim. Benim renklerim yeşil, sarı, mavi ve mordu. Pasta, kurabiye, kavanoz şekerler, pelür taçlar, ağaç süsleri, konuşma balonları ve resim çervevesi sadece bu renklerden oluştu.

 

Pasta

Başta düşündüğüm pasta tasarımı ile pastanın son aşaması arasında büyük farklılıklar oldu. Başta pek bir şirin puset üzerinde minnoş bir bebek figür tasarlamak ve pastayı bebek figürleri ile (biberon, patik, çıngırak) süslemek vardı. Sonra da dedim ki ömrümün geri kalanında bu velete çalışacağım J onu memnun etmek için tasarımlar yapacağım, bu pastada ilk ve son olarak ben olayım J Üç katlı, dörder pattan oluşan pastamın ilk katını en sevdiğim bebek giysileri ile süsledim. Orta kata sade bir kalp iliştirip bahçe pelür süsleri ile aynı tasarımda ponponlarla süsledim. En üst kat ise tüm pastaya hakim olan düğmelerin katı oldu ve bu düğmeler ve renkleri pasta bütünlüğünü sağlamamda yardımcı oldu. Figür olarak giyeceğim elbise ve takacağım taca uyumlu bir hamile figürü yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

 

Kurabiye

Tüm tasarımların birbirleri ile uyumlu ve figürlerinin ortaklık göstermesine önem verdim. Bu nedenle kurabiyelere de de bebek giysileri, düğmeler hakim oldu. Babyshower geleneğini bozmadan tabi ki bebe figürleri de eklemeyi unutmadım J tontiş bebek ayakları, bebek bezi, bebek puseti gibi…

 

Kavanoz Şekerler

Bu mini kavanozları pek çok organizasyon için kullanabilirsiniz. Hazırlaması çok pratik ve aynı zamanda bence şık bir hediye. Ben kavanozları Eminönü’ndeki Yüksel Ticaretten aldım. Eğer gitme fırsatınız yoksa web sitelerinden de sipariş verebilirsiniz. Kavanozları süslediğim çiçekleri ve kurdeleyi Yüksel Ticaret ile aynı sokak üzerindeki bir dükkandan aldım. İçlerine ise parti renklerinde badem şekerleri koydum. Bu şekerleri Eminönü’nde yine aynı sokakta olan Elit Çikolata’dan aldım.

http://www.yukselpastacilik.com/

http://www.elitcikolata.com.tr/

 

Kutuda Bebek Şekerleri

Bu kutuları Eminönü’ndeki Box City’den aldım. Box City’nin fiyatları her zaman piyasaya göre yüksek fakat orijinal ürünler bulunduran, pek çok renk boyut ve çeşitte kutu bulabileceğiniz bir dükkan. Kutuların içlerine koymak için mini kalp kurabiyeler tasarladım ve kutuları ellerimle yaptığım pelür çiçekler ile süsledim. (Minik pelür çiçek yapmayı kimseye önermiyorum çünkü benim saatlerimi aldı ve sinirlerimi biraz zorladı J Kısacası deli işi J Güzel görünüyor ama hele de hamileyseniz boşverin büyücek bir çiçek koyun kutunun üstüne bence J)

https://foursquare.com/v/boxcity-emin%C3%B6n%C3%BC/4cfa284c2d80a14329c742d8

 

Pelür Taçlar / Ağaç Süsleri

Bu organizasyon olana kadar pelür kağıt ile pek bir tanışıklığım yoktu. Üstteki paragrafta ağlayıp sızlandığıma bakmayın, meğer neler neler yapılırmış onlarla J Bahçenin tüm ağaç süsleri, kızların başlarındaki taçlar, kutuların tüm süsleri tamamen bu kâğıtlardan. Yapması ise zaman alsa da atla deve değil. (Fakat mini mini olanların hala ömür törpüsü olduğunu savunuyorum J)

Aşağıdaki videodan nasıl Pelür Taç ve Süs yapıldığını öğrenebilirsiniz. 6 kat yapar ve çift taraflı açarsanız ağaçlara veya üstten asarak eve süs olabilecek ponponlar elde edersiniz. 4 kat kağıt kullanır ve tek taraflı kabartırsanız resimlerde göreceğiniz taç süsleri veya kutu süsleri olur.

http://www.youtube.com/watch?v=tjmbiEhu9Z0

http://www.youtube.com/watch?v=9QAU4LAk_mU

 

Büyük Fotoğraf Çerçevesi / Konuşma Balonları / Kavanoz Üstü Sticketlar

Resimlere bir güzellik olsun diye büyük bir fotoğraf çerçevesi yaptıralım dedik. Hazır olanlar da güzeldi ama yazının başında da bahsettiğim gibi parti renklerinin ve tonlarının bire bir aynısı olması için özel olarak tasarlattık. Tasarımları çok yetenekli bir o kadar da tatlı bir arkadaşımız yaptı. Bizden aldığı bir iki ufak fikir ile tam istediğimiz tasarımları yaptı. Konuşma balonlarındaki her bir fikre uyumlu tasarımlar geliştirdi bizim için ve kendisine minnettarız, buradan tekrar teşekkür etmek isterim J

 

Ayrıca pinterestten yararlı olabileceğini düşündüğüm sadece renkli printer kullanarak harikalar yaratabileceğiniz fikirler içeren birkaç link de paylaşmak istiyorum;

 

http://www.pinterest.com/byjillee/bunting-banners-and-garland/

http://www.pinterest.com/janacoelho/free-printable-parties-packs/

http://www.pinterest.com/pin/159103799308181180/

 

Tüm bu hazırlıklarla benim de bir karnım burnumda partim oldu. Yaklaşık 50 kişinin geldiği partinin tüm yemek menüsü başta annem, teyzelerim, kuzenlerim ve yakın arkadaşlarımca yapıldı. Herkes bir işin ucundan tuttu, eşim ve babam tüm parti düzenini yaparken, arkadaşlarım süslemelere yardım etti. Ben de tatlı menüsünü üstlendim. Biz komik ve eğlenceli bir parti geçirdik. Umarım sizin partiniz de en az bizimki kadar eğlenceli olur.

 

Sevgiler

Zümrüt