Kutu Kutu Yense Pratik Pandispanya Tarifi

Pandispanya yapımı kolay gibi görünen ama içinde barındırdığı detaylarla aslında bana göre en zor kek türlerinden biridir. Ben defalarca uyguladığım deneme yanılma yöntemlerinden sonra aşağıda göreceğiniz tarifi sorunsuz ve başarılı bir şekilde uyguluyorum.

Okuyan herkesin deneyebilmesi açısından ölçülerimi cup veya gram üzerinden değil standart bir su bardağı üzerinden veriyor olacağım.

Malzemeler;

6 orta boy yumurta, 1 su bardağı un, 1 su bardağı şeker, 1 paket vanilya 18 cm'lik iki çember kalıp.

Yapılışı;

Oda sıcaklığındaki 6 yumurta parmağınız ile dokunduğunuzda sizi rahatsız etmeyecek kadar sıcak bir su dolu kap içerisinde bekletilir. Yumurtalar beklemedeyken 1 bardak un içerisinde hiç pürüz kalmayacak şekilde yaklaşık iki kez elenir. Yumurtalar suyun içerisinde beş dakika bekledikten sonra çıkarılır ve iyice kurulanır. (Yumurtaların kurulanması çok önemlidir çünkü kırıldıktan sonra içine karışacak her bir su damlası onların kabarmasını engelleyecektir.) Sarı ve beyazları birbirinden ayrılan yumurtalar mikser ile ayrı ayrı çırpılırken içerisine yarımşar bardak şeker azar azar ilave edilir. Yumurta beyazı (eğer el mikseri kullanıyorsanız) traş köpüğü kıvamına gelene kadar yakşalış 15/20 dakika çırpılır, kitchenaid kullanıyorsanız  bu süre 5/7 dakikadır. Sarılar da aynı şekilde beyazlaşana kadar bir 10 dakika kadar çırpılmalıdır. Çırpma işlemi bittikten sonra tüm sıvı ve kuru malzemeler aynı kap içerisine alınır ve el yardımı ile çırpma teli kullanarak aşağıdan yukarıya, köpüklerin sönmemesine dikkat ederek karıştırılır.

Karışım 18 cm'lik iki kalıba eşit miktarda dökülür ve önceden 160 - 170 dereceye ayarlı (fırınınızın yapısına göre derece değişim gösterebilmektedir) fırında pişmeye alınır. İlk 30/35 dakika fırını açmamak çok önemlidir sonrasında ise klasik cubuk batırma yöntemi ile pişip pişmediği kontrol edilir ve içinin iyice piştiğine emin olunana kadar pişme işlemi devam etmelidir.

Pandispanya, diğer adı ile sünger kek içindeki hava boşlukları nedeni ile çökebilen bir yapıya sahiptir. Kekin yükseklik ve hacim kaybetmemesi için mutlaka piştikten sonra ters çevirilerek soğutulması gerekmektedir.

Bu tarifi pek çok kremalı pasta için kullanabilir. Pişirdiğiniz keki buzlukta dondurup daha sonra da kullanabilirsiniz.

Kutu kutu yense ile hayatınızı tatlandırmaya devam edin lütfen! :)

Sevgiler, kelebekler, rengarenk cupcakeler... :)