Keskin Kenar Pasta Tarifi

Keskin Kenar Pasta Yapımındaki Püf Noktalar,

 Aşağıda yaklaşık bir yıl önce paylaştığım yazımı bulabilirsiniz. Artık kendi tarifim var ve tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


Keskin Kenar Pasta Keki Vanilyalı

4 yumurta

1,5 bardak şeker

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

3 yemek kaşığı msır nişastası (kekin dinlendikten sonra mükemmel kesilmesini sağlar)

2 paket kabartma tozu

1 yemek kaşığı limon rendesi veya 1 paket vanilya

3 su bardağı un


Keskin Kenar Pasta Keki Kakaolu

4 yumurta

1,5 bardak şeker

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

3 yemek kaşığı kakao

2 paket kabartma tozu

 

1 yemek kaşığı limon rendesi veya 1 paket vanilya

3 su bardağı un


Yapılışı; Yumurtaları şeker ile çırp ardından süt ve yağı ekle ve un hariç kalan tüm malzemeleri ekle ve yarıştır. En son unu ekle ve sadece homojen oluncaya kadar karıştır.

Püf nokta; Keki iki 18 cm'lik çemberde pişir ve aşağıdakı yazımdakı tüm püf noktaları uygula


Ganaj Hazırlanışı

Sıvamada kullanılacak ganaj 2 ölçü çıkolata (bitter) bir ölçü krema

Pasta arası kullanılacak ganaj; 1 ölçü çikolata bir ölçü krema


----------------------------------------------------------------------------------------------

Herkese Merhaba,

Keskin kenar pasta yapımı az çok şeker hamuruna bulaşmış birçok butik pastacının korkulu belası J Ben de kursa gitme imkânı olmayan ve İngilizce hazırlanmış videoları anlayamayan arkadaşlarla bazı püf noktaları paylaşmak istedim. Bu yazımda diğer yazılarımdan farklı olarak tarif ve ölçüleri paylaşmayacağım. Bunu bilgi saklamak amaçlı yapmıyorum; nedeni bu tariflerin çok sevdiğim, bu alanda isim yapmış ve keskin kenar pasta kursundan gelir elde eden Butik Pastacı bir arkadaşıma ait olması. Fakat kendi reçetem üzerinde tam gaz çalışıyorum yakında web sitemin duyurular bölümünde kendi oluşturduğum tarifi paylaşıyor olacağım.

Keskin Kenar Pasta kurallarına uyulduğunda yapımı kolay ve zevkli, en ufak bir püf nokta atlandığında ise kâbusa dönüşebilecek bir pasta türü maalesef J

Öncelikle Keskin Kenar Pasta yapmak istiyorsanız klasik pandispanya tariflerini bir kenara atmanız gerekir. Bu pasta için sert fakat nemli bir kek yapmanız gerekir.

·         Pasta keklerinizi piyasada sıklıkla bulabileceğiniz misina ve ip benzeri katlandırma araçları ile değil, profesyonel pasta testereleri ile ve kesinlikle her kenar ve köşeden aynı yükseltide olacak şekilde katlandırmalısınız.

·         Pasta kekinizi ıslatmamalı bunun yerine nemli bir kek pişirmelisiniz. Kekiniz fırından çıktıktan sonra yaklaşık yarım saat dinlendirip daha sonra soğurken nemini kaybetmemesi için folyo ile sıkıca sarıp ertesi gün kullanacaksanız buzdolabına daha sonra kullanacaksanız buzluğa koymalısınız. Fakat kesinlikle dışarıda ve folyo ile sarılmamış şekilde yarım saatten fazla beklenmeyin.

·         Keskin kenar pastanın keki kadar ganajı da özeldir. Tüm videolarda ve tariflerde kremayı bir taşım kaynatın ateşten alın çikolatanın üzerine dökün ve hemen karıştırmaya başlayın yazar ki hiç doğru bir teknik değil benim fikrime göre. Yapılması gereken şey kremayı kesinlikle kaynatmamaktır. Kremayı küçük parmağınızı batırdığınızda 3 saniye dayanacak bir aşamaya getirmeniz gerekir. Daha sonra çikolataları bu kaba atıp, kremayı üste çıkarmak için sağ-sol sallamak ve ağzını kapatıp 1 dk dinlendirdikten sonra çırpma teli ile içinde pürüz kalmayacak şekilde 5 dk çıpmanız gerekir. Belli bir aşamadan sonra mikser ile de devam edebilirsiniz. Ganajınızın kıvamı akışkanlığını yitirmiş sert fakat sürülebilecek kadar yumuşak olmalıdır.

·         Pastanızın içeriğinde tamamen ganaj kullanmak zorunda değilsiniz. Yoğunluğu daha az kremalar da tercih edebilirsiniz fakat mutlaka aşağıdaki videodaki gibi kenarına sıkma torbanıza duy takarak bir sıra ganaj geçmeniz gerekir. Bu pasta patları arasından kremanın çıkmasını engelleyecek ve size çalışma rahatlığı verecektir.

·         Pastanızı sıvamaya başlamadan önce mutlaka dolapta içindeki krema ve ganajın donması için 1 saat bekletmelisiniz bu aşamada kekin kurumaması ve içinin nemini kaybetmemesi için folyo ile pastayı sarmalısınız.

·         Sıvama aşamasında mutlaka dönel pasta standı kullanmalı ve metal kazıyıcı kullanmalısınız ki kenarların keskinliğini verebilesiniz. Aşağıdaki videoda uygulamalı anlatımını bulabilirsiniz.

·         Sıvadığınız pastayı 1 gece (10-12) saat buzdolabında bekletmeli ve şeker hamuru ile kaplamadan önce oda sıcaklığında yarım saat dinlendirmelisiniz.

Şimdilik benden bu kadar. Yararlı bulduğum videoların linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler!

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VnSplUw1z7o

https://www.youtube.com/watch?v=OgrXxYLm0Sk

 

https://www.youtube.com/watch?v=y9A79tlrBKg